Skip to content

Altmışbir – Ayağını karnına göre uzat

Şubat 8, 2010

Soru 61: birtost,  22.01.10

Ayaklarımızı üşütünce acaba neden karnımız ağrıyor? Ne alakası var ki?

_______________________________________________________________________

Sevgili birtost,

Gerektiğinde aile doktoru kimliğine bürünen BirSoruSor ailesi olarak, ayaklarımızı üşütmenin karın ağrısı şeklinde nüksedebilecek birçok hastalığa, özellikle de üriner sistem enfeksiyonlarına neden olabileceğini hatırlatır şu soğuk günlerde önleminizi almanızı öneririz.

Üşütünce vücut direnci kırılacağından vücutta nerede bakteri varsa orada enfeksiyon olur. Basit gibi görülen ayak üşütmesi ile başlayan idrar yollarındaki bir enfeksiyon kolaylıkla hemen yanı başında olan genital organlara yayılabilir.

Ayaklarımızı üşüttüğümüzde en çok rahatsız eden şikâyetlerden biri de gazdır. Üst karın bölgenizde ağrı, rahatsızlık hissi, şişkinlik ve gaz olabilir. Mide, bağırsaklarınızla ortak çalışan bir sindirim organı olduğu için bağırsaklarınızdaki üşütmeye bağlı kasılmalar midenizde de kramplara neden olur.

Herhangi bir sağlık kitabından ulaşabileceğiniz yukarıdaki bilgilerin yanında, sizin masajla da rahatlamanız açısından konuya bir de refleksoloji ile yaklaşalım sevgili birtost. Aslen, refleksoloji, el, ayak ve kulaklardaki belli bölgelere uygulanan çeşitli masaj ve baskı teknikleriyle sağlanan iyileştirme yöntemidir. Vücuttaki organları da yansıtan enerji bölgelerine dayanır. Refleksolojide, el ve ayaklar vücudun harita ve aynaları olarak kabul edilir. Bu demektir ki el ve ayaklarda vücudun belirli bölgelerine ve organlarına temas edilmesini sağlayan belirli bölgeler, sinir uçları vardır. Ama belirtmeliyiz ki bunun tıpta gerçek anlamda yeri de yoktur. Sadece biraz masaj ve yoğun ilgiyle sağlığınıza kavuşmanıza yardım edebilir.

Şekil 1. Ayak Haritası

Şekil 1. Ayak Haritası

Yukarıda gördüğünüz Ayak Haritası’nda kırmızı daire içine aldığımız bölgelere dikkat ederek bahsettiğimiz tekniği bir deneyebilirsiniz. Ama herşeyden önce aşağıdaki yöntemlerle ayaklarınızı sıcak tutmayı da denemeniz esas olacaktır;

 • Soğuk günlerde giydiğiniz çorapların yün ya da pamuk olmasına özen gösterin. Mümkün olduğunca naylon çorap giymemeye dikkat edin.
 • Bir türlü ısınmayan ayaklarınız için sıcak bir banyo uygulaması yapabilirsiniz. Böylece bütün gün yükünüzü taşıyan ayaklarınıza rahatlama imkânı da sağlamış olursunuz.
 • Evde iseniz sıcak su torbalarından da faydalanabilirsiniz.
  Yaz günlerden kalma alışkanlıklarınızı bir tarafa bırakın. Ayaklarınızı daha kalın giyinin.
 • Son olarak annelerimizin her daim hatırlattığı gibi betona çıplak ayakla basmayın. Özellikle günün büyük bölümünü evinde geçiren hanımların ayaklarından terliği çıkarmaması gerekiyor.

Çok sevgili birtost, herkesin bir tosttan çok bir dosta ihtiyacı olduğu şu hayatta, kendinize olan güveninizi kaybetmeyip, topluma karışıp bu şekilde sosyalleşmiş olmanızdan ötürü tebrik eder, bizimle irtibata geçtiğiniz için  teşekkür eder, mis kokulu sıcacık ayaklı günler dileriz.

***

Editörün Notu: ‘Az kaşardan tost, çok kaşardan dost olmaz’ betimlemesini hatırlatırız

About these ads
3 Yorum leave one →
 1. Şubat 8, 2010 3:20 pm

  hahahahah :) bundan sonra ellerimin üstünde yürücem.

 2. Şubat 8, 2010 3:39 pm

  bence direk karın üstü yürüyün hedef şaşmasın derim

 3. Kasım 19, 2010 11:24 pm

  çok zahmetli :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

%d blogcu bunu beğendi: